O mnie


Swoją receptę na doskonały projekt buduję na wysokiej wrażliwości i szczegółowych wymaganiach ze strony Klienta, na współczesnych trendach, nowościach technicznych, świadomości kosztowej, a także na inicjatywie zrównoważonego projektu oraz bogatymi wieloletnim doświadczeniu zawodowym popartym dziesiątkami realizacji sięgającym 1991 roku.

Publikacje:


Wywiad z Mirosławem Mrozem w miesięczniku Magazyn Słupski (styczeń 2014)



Wywiad z Mirosławem Mrozem w dzienniku Głos Pomorza (maj 2012)


Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?
Reżyser piękna i wygody
Do niedawna niewielu Polaków mogło sobie pozwolić na luksus wynajęcia projektanta do zaplanowania wystroju wnętrza. Przeciętny człowiek gubi się w natłoku decyzji, które trzeba podjąć, by wyposażyć swoje mieszkanie. Problemy z podjęciem decyzji, a czasem po prostu chęć oddania "sprawy w ręce fachowca" powodują, że zaczynamy myśleć o zatrudnieniu projektanta wnętrz. Czy warto skorzystać z jego pomocy?


Rozmowa z Mirosławem Mrozem, projektantem wnętrz i współwłaścicielem firmy „Kaktus Meble” w Słupsku.


- Od 19 lat zajmuje się pan projektowaniem wnętrz. To długo, jeśli wziąć pod uwagę, że zawód ten wciąż jest w Polsce dosyć "młody". Proszę, na podstawie swoich doświadczeń, wyjaśnić, dlaczego warto zatrudnić projektanta wnętrz?

- Ciągły pośpiech, nawał obowiązków jest przyczyną braku czasu we współczesnym świecie. Ludzie nie mają możliwości na realizowanie się w wielu dziedzinach życia, w tym w życiu rodzinnym. Co za tym idzie – nie mają czasu na samodzielne zaaranżowanie wnętrza domu czy mieszkania. Właśnie tutaj rola projektanta wnętrz staje się nieoceniona. Potrafi on odpowiednio wyeksponować przestrzeń, w której będzie mieszkać przyszły inwestor, urozmaicić ją i sprawić, by „coś się w niej działo”. Bez względu na metraż domu, osoby będące na etapie planowania często mają dylematy typu: „gdzie co umieścić i w co wyposażyć?”. Wtedy pomóc może specjalista, projektant wnętrz, który staje się głównym reżyserem w pomieszczeniu. Zadaniem projektanta jest także odpowiadać na różne pytania inwestorów, wyjaśniać ich wątpliwości. Doświadczony projektant potrafi podać adresy sprawdzonych firm i sklepów z wyposażeniem wnętrz. Dzięki temu potrafi umiejętnie pokierować finansami inwestora. Projektant przez cały okres współpracy z inwestorem powinien brać jego zdanie i potrzeby pod uwagę, a w razie konieczności skłonić go do pewnych ustępstw, które będą korzystne dla mieszkania. Wówczas wspólnie z inwestorem kreują tę przestrzeń. Dobry projektant jest organizatorem przestrzeni i potrafi współpracować. Umie wszystko ułożyć w logiczną, harmonijną całość, gdyż bez porządku nie ma architektury.

- Kiedy należy zacząć myśleć o zatrudnieniu projektanta wnętrz?

- Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie pokierować aranżacją wnętrza mieszkania czy domu, gdy brakuje nam wiedzy na ten temat lub jeśli po prostu nie mamy czasu. Nie powinniśmy czerpać swojej wiedzy jedynie z wiadomościach przeczytanych w internecie czy gazetach. Warto spojrzeć uczciwie na swoje umiejętności, by uniknąć sytuacji, że musimy poprawiać błędy, które popełniliśmy. Naprawianie błędów powstałych przy wykonaniu i realizacji projektu jest zazwyczaj kosztowne. Dlatego pomyślmy o zatrudnieniu projektanta, gdy jeszcze nie będzie za późno, czyli nim przystąpimy do samodzielnych prac. Pamiętajmy, że - przykładowo - instalacja elektryczna musi być wykonana w stanie surowym domu, podobnie jak hydraulika i pozostała infrastruktura mieszkania. Dlatego warto zatrudnić projektanta wnętrz, kiedy dopiero stawiamy dom. Wtedy będziemy mieli wpływ na to, gdzie ulokujemy kabinę prysznicową, gdzie zmywarkę do naczyń, a gdzie wszelkie źródła światła i prądu.

- Ile czasu zajmuje wykonanie przez architekta projektu całego mieszkania, a ile projektu pojedynczego pomieszczenia?

- Wszystko zależy od potrzeb, wymagań inwestora i metrażu wnętrz. Według mnie, aranżację wnętrz należy rozpocząć od kuchni, gdyż jest ona najważniejszym pomieszczeniem w domu. Stanowi miejsce spotkań, pracy, dlatego ważne jest, by była funkcjonalna. Ludzie wprowadzają się szybko, niedokładnie planują wystrój i wyposażenie swoich mieszkań. Chcą mieć wszystko od razu. Nie orientują się w tym, jak szeroki i bogaty jest współczesny rynek. Ja jestem zwolennikiem stopniowego urządzania mieszkania. Mieszkanie samo powinno określić swoje potrzeby. Trudno mówić o tym, ile czasu zajmuje wykonanie projektu, gdyż każdy projekt to indywidualna sprawa. By był dobrze wykonany, wymaga miesięcy spotkań i rozmów z inwestorem. Jeśli jesteśmy zwolennikami prostych rozwiązań – sporządzenie projektu i jego realizacja zajmie mniej czasu, niż w przypadku bardziej skomplikowanych aranżacji. To, co się najszybciej starzeje, to nowoczesność. Dlatego wnętrza powinny być „trendy”, a jednocześnie ponadczasowe. Zawodowiec potrafi umiejętnie zastosować tak modne dzisiaj przenikanie się stylów. Stara się dogodzić zwolennikom każdego z nich.

- Proszę wyjaśnić, od czego zależy cena usług projektanta wnętrz?

- Dobry projektant kieruje się zasadą: „Projektując, oszczędzaj pieniądze klienta.”. Sporządzając projekt, zaczynamy zawsze od wariantu oszczędnego cenowo. Jeśli wariant podstawowy zostanie zaakceptowany przez klienta, wówczas możemy przedstawić warianty alternatywne, droższe, zawierające elementy dodatkowe. Projektant liczy koszty od całego zadania, czyli od projektu domu lub mieszkania, albo ustala z klientem cenę od metra kwadratowego. Oczywiście, zawsze istnieje możliwość indywidualnej negocjacji cen. Koszt zależy od skali projektu, jakości i ilości wykorzystanych materiałów. Projektant nie ma obowiązku nadzorować realizacji projektu, ale może się tego podjąć. Ponieważ realizacja projektu wymaga więcej czasu niż jego sporządzenie, za nadzorowanie pracami inwestor płaci transzami.

- Jak pan sądzi, czy obecnie w Polsce często i chętnie korzystamy z porad projektantów wnętrz?

- W dużych aglomeracjach – tak. Tam jest większe zapotrzebowanie na usługi tego typu, gdyż ludzi stać na wynajęcie projektanta. Koszt tych usług jest adekwatny do lokalnego rynku. Mieszkańcy dużych miast chętnie korzystają z usług biur projektowych, gdyż poprzez panujące tam tempo życia nie mają czasu i pomysłów na samodzielne aranżacje. Jestem pewien, że zawód projektanta ma przyszłość. Polakom coraz bardziej zależy, by otaczać się pięknymi przedmiotami, w harmonijnie urządzonych wnętrzach, powodzi nam się coraz lepiej i chętniej korzystamy z tego, co proponuje rynek wnętrzarski.

- No dobrze, podjęliśmy decyzje, że chcemy skorzystać z pomocy fachowca. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze projektanta wnętrz ?

- Decydujący wpływ ma zdanie wcześniejszych klientów i znajomych oraz popularność projektanta, która może się przejawiać w artykułach w internecie lub prasie. Dobre zdanie o firmie najlepiej potwierdzają wcześniej zrealizowane projekty. Właśnie po to, by umożliwić ludziom z naszej branży zaprezentowanie się, staram się o reaktywację Słupskich Targów Budowlanych. Liczę, że dzięki tej inicjatywie, lokalni przedsiębiorcy będą mieli szansę przedstawienia swoich pomysłów i możliwości. Pomysł ten postrzegam jaką atrakcyjną promocję całego regionu słupskiego.

Joanna Prokofiew
Mirosław Mróz zaaranżował m.in. wnętrze restauracji Anna De Croy w Słupsku. Te piękne, wysokie krzesła są także jego pomysłu.
Fot. APR-SAS

Czym się zajmuję


Co jest manifestem dobrego projektu? To pozytywne myślenie o projektowaniu, pasja, to wynik niekonwencjonalnego wizjonerskiego podejścia do kreowania przestrzeni i budowania pozytywnych emocji zarówno do projektu, jak i finalnego zakończenia na każdym etapie jego tworzenia. Projektowanie wnętrz to cały proces „ewolucji” aby finalnie doskonale dopasować się do otoczenia, należy spełnić wiele uwarunkowań, a przede wszystkim oczekiwań osób użytkujących daną przestrzeń.

Architektura, jak każda sztuka, jest najdoskonalszym zwierciadłem, w którym odbijała się epoka tworząca ją, i z szczątków jej nawet można łatwo odgadnąć stopień materialnej i moralnej kultury tych, którzy ją do życia powołali, choć sami od wieków do snu wiecznego się pokładli. Stąd płynie wielkie znaczenie, jakie ma znajomość dziejów stylów dla każdego kulturalnego człowieka; stanowi ona jeden z kluczy zrozumienia dzisiejszej cywilizacji i minionych cywilizacji.
Stanisław Noakowski, O stylach w architekturze (1926).

Postrzegam świat jako coś otwartego, owianego tajemnicą, której żadna nauka nigdy nie odkryje. Architektura odgrywa podstawową rolę w rozumieniu wielu spraw, ponieważ dostarcza przestrzeni do oglądania nieba, ulicy, innych ludzi wchodzących przez drzwi.
Daniel Libeskind

>